Parlament schválil nový zákon, ktorý zásadne mení fungovanie aktívnych vojenských záloh. Po novom vzniknú tri typy záloh, a to operačné, pohotovostné a branné. Všetky pritom budú fungovať na princípe dobrovoľnosti. Registrovaní občania vrátane verejných funkcionárov či príslušníkov bezpečnostných zborov sa môžu na základe svojho profilu prihlásiť do jednotlivých zložiek Národných obranných síl. Okrem toho sa na Slovensko vracajú žandári. Téme sa venuje denník Teraz.sk.
Operačné a pohotovostné zálohy sa budú zúčastňovať 20-dňového výcviku a následne budú ďalších desať dní v pohotovosti. Za absolvovanie celého cyklu dostanú jednorazový príspevok vo výške 3 000 eur. Vojaci zaradení do branných záloh budú musieť absolvovať aspoň 14 dní výcviku, za čo získajú polovičný príspevok.
Žandári budú dozerať na poriadok
Legislatíva tiež zahŕňa vznik nového bezpečnostného útavu, a to Žandárskeho zboru. Žandári budú plniť úlohu podpory pre Policajný zbor v rámci udržiavania verejného poriadku. Tvoriť ho môžu ako vojaci, tak aj súčasní či dokonca bývalí policajti. Ich právomoci budú porovnateľné s tými, ktorými aktuálne disponuje polícia – budú môcť zadržiavať osoby, používať donucovacie prostriedky, ako aj nosiť uniformu.
Neprehliadnite

Nakoľko budú žandári „pomocníkmi“ Policajného zboru, budú mu formálne podriadení. Za svoju službu, trvajúcu 20 dní s maximálne 12-hodinovým denným nasadením, dostanú rovnaký príspevok ako vojaci v aktívnych zálohách, teda 3 000 eur.
Podnikanie vojakov a dotácie pre obce
Schválený zákon tiež upravuje možnosti podnikania profesionálnych vojakov. Všeobecný zákaz podnikania sa po novom bude vzťahovať iba na vybraný okruh funkcií. Ostatní profesionálni vojaci budú môcť podnikať v oblastiach, ktoré nesúvisia s ich služobným nasadením. Pokiaľ pôjde o zárobkovú činnosť mimo podnikania, bude ju musieť schváliť príslušný služobný úrad.
Zákon zároveň umožňuje Ministerstvu obrany poskytovať dotácie obciam, ktoré sú ovplyvnené činnosťou Ozbrojených síl SR. Financovanie by sa mohlo týkať aj aktivít spojených s náborom nových regrútov do armády.
Kritika na seba nenechala čakať
Pochopiteľne, nový zákon vyvolal ostrú diskusiu, a to nielen u verejnosti, ale aj u opozičných poslancov. Tomáš Valášek z Progresívneho Slovenska upozornil, že do Národných obranných síl po novom môžu dostať aj osoby, ktoré nespĺňajú kritérium spoľahlivosti, čo údajne môže viesť k financovaniu extrémistických skupín zo štátnych peňazí. Kritizoval potom aj vznik Žandárskeho zboru, ktorý sa pokúsil z legislatívy vyňať prostredníctvom pozmeňujúceho návrhu.

Minister obrany Robert Kaliňák tieto obavy odmietol a ubezpečil, že žandári nebudú podriadení ministrovi vnútra, ale Policajnému zboru. Podľa neho bola diskusia v parlamente vecná a bez zbytočných emócií.
Ak zákon podpíše prezident Peter Pellegrini, nadobudne účinnosť od 1. júla 2025.