Podvody, ktoré sa dejú v online svete, sú čoraz častejšie a hlavne premyslenejšie. Preto vie naletieť aj používateľ, ktorý je v online svete relatívne zbehlý. Ako sme už viackrát podotkli, podvodníkom výrazne pomáha umelá inteligencia, ktorá dokáže podvod „vyšperkovať“ do dokonalosti. Obeťou online podvodu sa stal aj muž stredných rokov z Olomouca, ktorý prišiel o 10-tisíc eur.
Túto sumu mu už nikto nevráti, a preto je výstrahou aj pre iných, aby si všetko, čo sa týka financií, dôkladne preverovali. Téme sa venoval portál Novinky.cz.
Muž naletel na podvod a prišiel o 10-tisíc eur
Obeť tohto podvodu bola zvyknutá sporiť si peniaze za pomoci svojej známej. A preto keď sa mu známa ozvala cez e-mail a ponúkla mu výhodné vloženie peňazí na účet v Anglicku, bez váhania súhlasil. Netušil však, že tentoraz mu nepíše jeho známa, ale za e-mailom sa skrýva podvodník. Muž kvôli tomu prišiel o zhruba 250-tisíc českých korún (10-tisíc eur).
Neprehliadnite
Podvod začínal nevinne. Začiatkom mája sa mu ozvala cez e-mail žena, ktorú poznal a bežnou s ňou riešil finančné veci. Ako sme naznačili, prostredníctvom tejto známej muž sporil, a tak ho nenapadlo, že teraz môže ísť o podvod. Dotyčná ho nahovorila, aby zo svojho účtu zaslal 10-tisíc eur na účet vedený v Anglicku. Muž teda peniaze odoslal a čakal na potvrdenie od ženy. Potvrdenia sa však nedočkal. Následne sa spojil so svojou známou a až potom zistil, že sa stal obeťou podvodu. Aktuálne je všetko v rukách polície, no je nepravdepodobné, že by sa mužovi „investované“ peniaze vrátili.
Útoky sú častejšie a premyslenejšie
Ako upozorňujú odborníci na kybernetickú bezpečnosť, ešte pred pár rokmi boli podvody oveľa ľahšie identifikovateľné. Podvodné e-maily alebo SMS správy sa dali rozpoznať podľa zlej slovenčiny. To sa však s príchodom umelej inteligencie zmenilo. Podvodníci vedia schopnosti AI šikovne využiť a podvodné správy sú napísané takmer bezchybnou slovenčinou. Ako pre Novinky.cz uviedli experti z FortiGuard Labs: „Využitie umelej inteligencie tieto techniky ďalej zdokonalilo, takže pokusy o phishing sú klamlivejšie a horšie odhaliteľné. Útočníci stále častejšie používajú personalizované správy a presvedčivé falošné webové stránky, aby sa vyhli tradičným bezpečnostným opatreniam, čo bezpečnostným tímom sťažuje odhalenie.“
Bezpečnostní experti tiež uviedli, že najčastejšie zneužívanou platformou na phishing je sociálna sieť Facebook. Ide o atraktívny priestor, kde sa kyberzločinci môžu dostať k osobným údajom používateľov. Ak sa im podarí ukradnúť (prelomiť) vaše prihlasovacie heslo, získajú kontrolu nad účtom. Okrem toho majú prístup aj k vašim súkromným konverzáciám, fotografiám, videám a ďalším materiálom, ktoré môžu zneužiť. Regionálny riaditeľ spoločnosti Fortinet pre strednú a východnú Európu Ondřej Šťáhlavský povedal, že mnoho phishingových webových stránok sa snaží oklamať používateľa tvrdením, že jeho účet bol zablokovaný alebo že vyžaduje overenie. V hľadáčiku kybernetických útočníkov sú podľa odborníka aj hráči a útočníci sa preto čoraz častejšie zameriavajú aj na herné platformy.